Ergonomikas speciāliste atklāj, kas ietekmē tavu labbūtību birojā

Ergonomikas speciāliste atklāj, kas ietekmē Tavu labbūtību birojā

Mēs esam pārliecināti, ka darba videi ir liela nozīme labas fiziskās un garīgās veselības uzturēšanai ilgtermiņā. Tāpēc mēs lūdzām fizioterapeitei un ergonomikas speciālistei Erica von Sicard (Zviedrija) uzskaitīt aspektus, kas veicina mūsu labbūtību darba vietā un  var mums palīdzēt justies labāk birojā.
Darbs pie augstumā regulējama galda

1. Darba pozas maiņa

Mūsu ķermenis ir radīts kustībai, un tāpēc darba pozas maiņa ir ļoti būtiska, lai darba vide būtu veselīgāka. Kustība uzlabo asinsriti, kas, savukārt, liek mums justies modrākiem un mūsu smadzenēm strādāt labāk. Tāpēc ir labi, ka darba vietā pie biroja galda cilvēki var gan sēdēt, gan stāvēt. Turklāt sēdēt dažādās pozīcijās. Tas arī attiecas uz situācijām, kad ir jāstrādā mājās, piemēram, hibrīdā darba režīmā mājas birojā.

Izmanto ergonomisku darba vides papildaprīkojumu. Piemēram, ergonomisku paklāju darbam pie augstumā regulējama galda, kas palīdzēs mazināt slodzi uz kāju locītavām un muguras muskuļiem. Tāpat atceries par mikropārtraukumiem — vienkārši elpo dziļi un atbrīvo kaklu un plecus, lai samazinātu saspringuma radīto nogurumu.

Regulējams galds

IETEIKUMS! Augstumā regulējams galds

Sēdus un stāvus pozas maiņa ir lielisks veids, kā aktivizēt ķermeni birojā dienas laikā. Ja jums ir galds, kuram var mainīt augstumu, tas ir vēl vieglāk. Mūsu galdiem ir pieejamas vairākas krāsas, formas un izmēri, bet ir kāda kopēja īpašība — visi šie galdi ir ieguldījums Tavā labbūtībā. Augstumā regulējams galds ir ne vien ergonomsiks risinājums, kas ļauj mainīt ķermeņa pozu darba laikā, bet lieti noder arī tad, ja pie viena galda pamīšus strādā vairāki darbinieki, jo galda augstumu var ērti pielāgot arī sēdus pozīcijai.

Augstumā regulējami galdi

2. Pārdomāta akustiskā vide

Troksnis nelabvēlīgi ietekmē darba gaisotni un samazina koncentrēšanās spējas. Šādā gadījumā cieš ne tikai darbs. Pūliņi saglabāt koncentrēšanos var izraisīt ne tikai saspringumu kaklā un plecos, bet pat galvassāpes. Tādēļ darba vietā ir ieteicams izmantot mīksti polsterētas biroja mēbeles, grīdas un galda starpsienas. Trokšņu mazināšanai lieti noder arī paklāji. Taču visefektīvakais risinājums ir šim mērķim paredzēt akustiskie paneļi, kas efektīvi absorbē telpā esošo skaņu. Pieejami gan akustiskie sienu paneļi, gan akustiskie griestu paneļi dažādās krāsās un formās. Tie ir lielisks risinājums gan no funkcionālā, gan dizaina aspekta.

Var arī izveidot tā sauktās “klusās telpas”, kur var īpaši labi koncentrēties, kā arī “sarunu telpas” tālruņu zvaniem un video konferencēm, lai nodrošinātu, ka sarunas netraucē kolēģiem.

Ergonomiska darba vide
Ergonomika birojā

3. Pareizs un atbilstošs apgaismojums

Labs apgaismojums ir labbūtības priekšnoteikums un palīdz mums ne tikai saskatīt, bet arī strādāt labāk. Novieto galdu tā, lai darba virsmu apspīd dienas gaisma, taču tā, lai neveidojas atspīdums datora monitorā. Atceries, ka griestu apgaismojumam ir jābūt vienmērīgam un novietotam tieši priekšā ķermenim, lai izvairītos no ēnām. Kombinē to ar galda apgaismojumu, ko ieteicams izvēlēties regulējumu atkarībā no darbinieka vecuma.

Vai Tavā biroja telpās ir pareizs apgaismojums? Lai uzzinātu atbildi, ir jāveic aizvērto acu tests. Uzliec uz acīm plaukstas. Ja šķiet, ka jūties patīkamāk, kad acis ir aizsegtas, apgaismojums ir jāuzlabo. Mūsu ieteikums  - ziemas laikā dodies pusdienu pastaigā, lai gūtu enerģiju no gaismas tik īsajā ziemas dienā.

4. Ieplāno pārtraukumus atpūtai

Mēs esam sociālas būtnes, kas gūst pozitīvas emocijas no mijiedarbības ar citiem. Mēs viegli varam radīt šādas emocijas, veidojot patīkamu vidi atpūtas pauzēm, pusdienas pārtraukumiem un atpūtai kopā ar kolēģiem. Apsver iespēju paredzēt, ka atpūtas telpās un ēdamistabā neizmanto mobilos tālruņus, kas padarīs mūs atvērtākus apkārtējai videi. Viens ieteikums ir izmantojot dažādas fiziski aktīvas atpūtas elementus un spēles, piemēram, galda tenisu.

Neaizmirstiet par kolēģiem, kas strādā mājās. Viņi noteikti novērtēs digitālas kafijas pauzes.

Meitene ar kafijas krūzi
Dīvāns VARIETY

IETEIKUMS! Dīvāns darbam un atpūtai

Ērta vieta apmeklētājiem, alternatīva darba vieta vai mājīga tikšanās vieta, kur ieturēt kafijas pauzes! Birojā dīvāniem var būt daudzas funkcijas. Tie var arī būt ļoti dažādi. Kāds dīvans ir piemērotākais Tev?

Dīvāni birojam. Apskati šeit.

Ergonomika birojā

5. Piemērota daba vide ikvienam

Ne visiem patīk strādāt atvērtā tipa birojā. Tas nozīmē, ka dažiem darbiniekiem ir neērti un grūti strādāt šādā vidē, un viņi nespēj panākt labus rezultātos šādos apstākļos. Tāpēc ir nepieciešamas alternatīvas. Ideālā gadījumā šādas darbavieta būtu jāpielāgo attiecīgā darbinieka vajadzībām. Piemēram, izmantojot biroja starpsienas, skapjus un plauktus telpas atdalīšanai, un norobežošanai.

6. Vairāk organizācijas, mazāk stresa

Dažus tas netraucē, bet citiem ļoti nepatīk papīru kaudzes, kabeļu kamoli un kaudze nemazgātu trauku. Tāpēc biroja uzturēšanai kārtībā ir priekšrocības. Šo problēmu var atrisināt, izmantojot daudzus skapjus mantu uzglabāšanai un kabeļu turētajus zem biroja galdim. Kā arī ir jānosaka, kā tiks šķiroti pārtikas atkritumi un iepakojums ēdamistabā, kā arī papīrs un dažādi iepakojuma materiāli noliktavā.

Labāka darba vide birojā